Як доглядати за оксамитовими улюбленцями?

Хом’ячки, хвилясті папужки давно стали надійними товаришами і дорослим, і малечі. Проте, існує багато інших веселих та кмітливих звіряток, які залюбки поділяться із Вами своєю любов’ю. Сьогодні поговоримо про шиншилок. Про їхній спосіб життя, звички, та як підготуватися до нового пухнастого мешканця.

Про секрети догляду цими красунями нам розкаже Дарина Онищенко – ветеринарний лікар, спеціаліст із піклування та харчування дрібних домашніх улюбленців.

Шиншила стане прекрасним компаньйоном навіть алергікам

Одна із причин, чому усе частіше люди обирають саме цих гризунів – їх гіпоалергенність. Шиншили не мають підшерстку, який під час линяння розлітався б квартирою, осідаючи на меблях, речах і ширяв у повітрі. Шерсть шиншил росте за принципом кульбабки. Із однієї волосяної цибулини росте близько 30 остьових волосків. Гризунчик у моменти стресу може скинути кілька таких кульбабок, але вони великі за розміром, а це виключає варіант вдихання шерсті.

Шиншили за розміром відносяться до середніх гризунів. Їх вага може досягати 800 грамів. Це полегшує багато аспектів у догляді. Маленьким діткам набагато зручніше бавитись і доглядати за ними. Шиншилки не висковзують із рук, та не проведуть кілька ночей за шафою, якщо раптом втечуть. Вони дуже розумні та соціальні.

Вже готові йти у зоомагазин по шиншилу? Спочатку придбайте усе необхідне для неї.

Облаштовуємо житло для шиншили.

Будинок пухнастика слід розташовувати подалі від протягів. Не дивлячись на те, що шиншилка має дуже густу шерсть, вона може легко застудитися, тож експериментувати не варто. Пряме сонячне проміння також буде шкідливим. Отже, щоб малюк не перегрівся, ставимо клітку подалі від вікна. Найкращим варіантом буде стіл, комод, чи інші меблі у середині кімнати. Під час прибирання пильнуйте за малюком, щоб він не впав із висоти.

У зоомагазинах є безліч кліток для улюбленців. Але як обрати саме ту? Клітка для шиншил повинна бути високою. У дикій природі ці гризуни мешкають у передгір’ї, та мають змогу стрибати по камінні угору та вниз. Це у них дуже добре виходить, і є необхідною активністю. Полички в клітці також стануть у нагоді. Краще за все, якщо вони будуть із цільної деревини. На відміну від пацючків, що видряпуються на поверхи сходами чи по стіні, шиншилка буде лише стрибати. Отже поверхи або драбинки із прутів стануть недоцільними. Шиншила може перечепитися об прути і травмуватися.

Одним із частих запитань виникає – чи потрібен шиншилці будиночок? Тут відповідь очевидна – так, проте існує декілька нюансів. Запам’ятайте, що будиночок для гризунчика – це його схованка, куди він буде ховатися в моменти стресу, особливо перший місяць. Не варто насильницькими методами висмикувати шиншилку звідти. Період адаптації у кожного пухнастика різний і залежить не тільки від ваших зусиль, але й від темпераменту гризуна. Проте різкі рухи, гучна музика, чи необережне поводження можуть лякати шиншилку, і вона буде ховатися у будиночок. Не переживайте. Пересидівши момент стресу, малюк сам вийде до Вас. А Ви можете заохотити його до цього, простягнувши на долоньці ласощі, котрі йому смакують. Шиншилки ті ще ласуни, тож через смачне заохочення Ви дуже швидко зможете наладити із ними контакт. Проте будиночок – це його територія, нехай він почувається там у безпеці.

Взагалі, шиншила буде пробувати усе, і до цього треба бути готовими. Часто власники говорять, що гризун точить усе: будиночки, полички, прути клітки. Це не тому що він поганий, чи його складно доглядати, а тому, що власники часто забувають, що назва «гризун» взята не зі стелі. Це природня потреба сточувати різці, котрі постійно відростають. Тому потрібно облаштувати будиночок таким чином, щоб шиншилка мала змогу гризти. Для цього чудово пристосовані ласощі крекери чи колоски, мінеральні камені та крейдочки. Є великий асортимент спеціальних дерев’яних іграшок, котрі із задоволенням будуть погризені. Чудовим виходом, якщо Ви все ж придбали просторе помешкання буде товста гілка дерева – берези, чи якихось фруктових. Підготуйте її, обливши окропом, та розташуйте в клітці так, щоб вона не хиталася.

Що потрібно для гігієни шиншили?

Один із цікавих ритуалів, за який дуже люблять шиншил – це піщані купання. Питання гігієни часто виникає, коли люди бачать цю розкішну шерсть і лякаються. Це ж потрібно купати, розпушувати, розплутувати! Зовсім ні. Шиншили чудово справляються зі своєю охайністю за допомогою спеціального піску для гризунів. Насипати його слід у спеціальні ємкості – ванночки, котрі легко можна знайти у зоомагазині. Шиншилка заходить у неї і починає крутитися й вивалюватися у піску. Таким чином відбувається і освіження шерсті, і розплутування закуйовджених шерстинок. Варто лише прибирати ванночку та замінювати пісок перед кожним купанням. Одного ритуалу на день буде достатньо, для підтримки краси. По-перше, це важливо для здоров’я, а по-друге, Ви отримаєте масу задоволення від споглядання цих піщаних процедур.

Залишати ванночку із піском в клітці не слід, бо накупавшись, шиншилка втратить цікавість і легко може влаштувати із ванни туалетну кімнату, а потім ще й виспатися зверху. Тоді шерсть, що злиплася із відходами життєдіяльності, вже варто буде розчісувати густим гребінцем. Якщо сталася така прикрість – беріть гризуна на руки, обережно тримайте однією рукою за хвостик і починайте прочісувати проти росту шерсті. Таким чином Ви зможете її розплутати і зберегти неушкодженою.

Як обрати наповнювач для шиншили?

Шиншилки мають густу шерсть, отже весь дріб’язок буде до неї налипати. Тирса, чи кукурудзяний наповнювач не зовсім доцільні для цих гризунів, а пресовані целюлозні як раз стануть у нагоді. Вони не будуть налипати на шерсть, чи розлітатися навкруги під час стрибків пухнастика. Також пресована тирса добре вбирає вологу.

Боїтеся, що наповнювач спровокує алергічну реакцію у вашої дитини чи в улюбленця?  Дійсно, 99% целюлозних наповнювачів повністю чи частково складаються із хвойних порід дерев і дуже важко знайти той, що буде виготовлено із листяних. Тож, якщо Ви маєте алергію на смоли, то зверніть увагу на якісні наповнювачі. Вони виготовляються під дією високих температур, що не тільки знищує шкідливих комах і мікроорганізми, гарантуючи безпеку наповнювача, але й випарює смоли, нейтралізуючи алергічні подразники.

Складаємо раціон для шиншили.

Організувати правильне харчування для шиншил просто. У зоомагазинах є безліч готових кормів. У залежності від виробника та класу корму, вони можуть повністю чи частково забезпечувати стрибунця корисними компонентами.

Окремо варто зазначити схильність гризуна до набору зайвої ваги. Якщо шиншилка не має достатнього моціону, а клітка затісна, уникайте висококалорійних ласощів. Чим же пригощати улюбленця? Сушені корінці, фрукти, овочі та ягоди. Їх легко заготовляти самостійно або купувати у зоомагазині. Морква, бурячок, яблучка, гарбузик, топінамбур, шипшина – ідеальні для цього продукти. Щоб уникати розріджених випорожнень краще давати їх у сушеному вигляді, нарізати маленькими шматочками, та використовувати як винагороду.

Чи можна гуляти з шиншилою?

Шиншилки дуже розумні та соціальні. Буде на складно навчити відгукуватися і приходити на ваше запрошення, ставати на задні лапки, або навіть стрибати на плече. У такому положенні вони залюбки будуть мандрувати із вами вулицями. Але усе поступово. Не вимагайте від малюка усього та відразу. Крок за кроком, заохочуючи правильну поведінку, Ви зможете закріпити звичку у рефлекс і набути чудового компаньйона.

Як бачите, нічого складного. Ці допитливі маленькі бешкетники добре навчаються і усе запам’ятовують. Окремо слід зазначити, що прогулянки квартирою варто проводити лише під наглядом, щоб стрибунець не спробував на зуб шпалери, чи провід. До речі, по квартирі можна починати привчати шиншилку ходити на повідці. А коли малюк буде слухатись і вправно на ньому ходити – можна поступово виходити на вулицю. Ніяких насильницьких методів. За ласощі шиншилка навчиться робити все. Проте смаколики не повинні займати більше 15% денного раціону, тож навчайтеся дозовано і хай Вам щастить!

Свої запитання по підбору продукції, піклуванню та вихованню, Ви завжди можете надсилати за адресою feedback@suziria.ua. Ми з радістю Вам допоможемо.

Leave a Reply

Ви можете вiйти за допомогою Facebook