Захотів, купив, запустив. Чи справді завести акваріум так просто?

Як запустити акваріум? Запитання, з яким далеко не кожний звернеться до професіонала чи пошукових систем інтернету, адже все здається очевидним: акваріум, побільше води, бажано кілька разів відстояної та доведеної до кипіння, камінчики та риби. Але чи насправді все так просто та швидко? На нашу думку – просто! Головне – розуміти основи процесу.

Все починається з води.

З давних давен люди вірять у магічну силу води та особливу енергетику, яку вона уособлює. З нею пов’язують зародження та функціонування світу, появу клітин, утворення стихій та різнобарв’я живих організмів; усі поселення пращури будували поблизу водойм, тобто можна стверджувати, що завдяки ній людство еволюціонувало та розвивалося. До того ж, кожен із нас більше ніж на 80% складається із молекул води, 71% земної кулі вкрито водами рік, озер, морів та океанів, а перехід у різні агрегатні стани символізує переродження та вічність.

Походження слова «вода» невідоме, але в більшості мов означає животворящу природну силу та несе потужний позитивний заряд. До неї із повагою ставилися наші предки, бо вона напувала та давала життя, а інколи навіть вбивала. Перешіптувалися, що водою можна причарувати та вилікувати всі недуги. Бажання приборкати водну стихію та мати куточок живої природи поруч з’явилося ще у прадавньому Єгипті та Месопотамії, тоді почали споруджувати перші фонтани та штучні ставки. У Китаї розвивали мистецтво виведення декоративних золотих риб у вазах, фарфорових глеках та навіть спеціальних корзинах. Акваріум у сучасному розумінні з’явився в 1841 році в Англії, а з того часу почався невпинний процес розвитку акваріумістики як мистецтва, науки та хобі, а останні 30 років напрямок здобув незрівнянно великий теоретичний та практичний досвід.

Які функції виконує акваріум?

Акваріум (лат. аquarium) – це штучний резервуар, пристосований для утримання, розведення, вивчення і демонстрації гідробіонтів (рослин і тварин), пов’язаний з моделюванням екосистеми в замкнутому рукотворному водоймищі. Через акваріумістику людина виражає глибинні бажання бути творцем особливого унікального світу, знімає стрес та отримує умиротворення і приємні емоції від споглядання за рибками. Психологи зазначили яскраво виражену позитивну дію акваріуму на нервову систему та настрій дорослих і малечі, а дизайнери все частіше пропонують прикрасити простір «живим куточком».

Чи потрібні акваріумним рибкам особливі параметри води?

Переважна більшість барвистих риб – гості із тропічних вод Амазонії, Танганьїки, Малаві, Таїланду, Малайзії та Австралії, тому потребують певної температури та хімічних параметрів води: загальної жорсткості, карбонатної жорсткості, рівня азотистих сполук, кислотності, які притаманні водам з їхніх місць проживань. Для комфортного самопочуття необхідно відтворити біотоп, максимально наближений до природнього, тому зазвичай водопровідна вода не підійде. Підготувати воду із домішками хімічних речовин методом відстоювання неможливо. Незважаючи на зовнішню простоту хімічного складу (Н2О) і будови, за фізико-хімічними і технологічними властивостями вода являє собою унікальну речовину. Підтвердженням цього твердження може служити те, що, згідно з періодичною таблицею Менделєєва, вода повинна була б замерзати при -90 °С, а закипати при -70 °С. Навіть сучасні методи дослідження не дають змоги отримати справжню структуру води, оскільки жодна із запропонованих моделей не може пояснити сукупність усіх властивостей цієї хімічної сполуки.

Як правильно підготувати воду для акваріума?

На щастя, сучасні кондиціонери для води можуть зв’язати токсичні утворення важких металів міді, свинцю та цинку й нейтралізують хлор. Це все міститься у водопровідній воді. Крім того, до їхнього складу входять вітаміни та мікроелементи, які захищають слизові оболонки й зябра за допомогою колоїдів і допомагають у боротьбі зі стресом від зміни води чи транспортування. Слід проводити періодичні підміни акваріумної води, близько 1 разу на тиждень, із заміною однієї треті загального об’єму води. Якщо використовувати спеціальний засіб для оптимізації фосфатів та нітратів, то діапазон між маніпуляціями значно збільшиться.

Далі акваріум зможе самостійно регулювати показники води, для цього має встановитися азотний цикл, тобто процес у товщі води, який відбувається як в акваріумах, так і в ставках, у природних водоймах. Головним завдання цього циклу є миттєве перетворення отруйного аміаку (NH3) при лужній реакції або його менш отруйної форми – амонію (NH4+) при кислій реакції, через також отруйні нітрити (NO2) у відносно нешкідливі нітрати (NO3). Цей процес є абсолютно природнім, адже залишки їжі та органічні відходи під дією зовнішніх факторів перетворюються в підкормку для рослин, що свідчить про повноцінність та зрілість акваріуму. Багато хобістів віддають перевагу спогляданню за процесами всередині біотопу та корегують показники лише за необхідністю. Щоб розуміти, чи необхідно втручатися у власноруч створену екосистему, бажано використовувати спеціальні тести, які моментально покажуть реальну фізико-хімічну картину підводного життя.

Навіщо потрібний акваріумний фільтр?

Переважна більшість оцінює якість води за її прозорістю та смаковими якостями, і, хоча візуально вона може бути чистою, але насправді, частіше за все, містить видимі та невидимі сполуки й розчинені часточки. Саме тому буде доречним підібрати акваріумний фільтр, який би здійснював очищення води на 3 основних рівнях: механічному, біологічному та хімічному. Під час фізичного чи механічного очищення дрібні й великі часточки затримуються на поверхні спеціальних губок чи синтепону та не розпливаються по всій товщі води. Для того, щоб фільтрація відбувалася постійно та без перебоїв, необхідно раз на місяць-півтора ставити новий очищувальний матеріал. Біологічну фільтрацію здійснюють корисні нітрифікуючі бактерії, які поселяються на поверхні крупнопористих губок та спеціальних керамічних кульок, шляхом переробки органічних сполук та фекалій у менш шкідливі форми, а саме з аміаку в нітрити і далі в нешкідливі нітрати. Чим більша площа фільтруючої поверхні, тим більше бактерій зможе поселитися. Наступний рівень – це фільтрація на хімічному рівні. Вона здійснюється за допомогою вугілля чи смол, які поглинають домішки та фосфати, роблячи воду майже кришталево чистою і без запаху. Часто подібні матеріали використовують для лікування риби чи при боротьбі зі шкідливими водоростями, або при щільній посадці риби. Фільтр – це серце акваріуму, адже саме він забезпечує очищення води та її рівномірне розподілення по всій площі резервуару, гарантуючи рибам і безхребетним здоров’я й довге життя на радість господарям. Більше того, відфільтрована й незастояна вода довше зберігає презентабельний вигляд і надає акваріуму охайний вигляд.

Звичайно, у деяких видів риби є особливі потреби, викликані особливостями місцевості, де вони проживають у дикій природі. Під час вибору акваріумного улюбленця варто почитати спеціальну літературу, де буде перераховано всі фактори, які варто враховувати під час облаштування помешкання для лускатого мешканця.

Розуміючи основні процеси всередині акваріуму та дотримуючись простих правил гігієни, можна позбавитись багатьох помилок чи страхів, викликаних неправильним досвідом із дитинства. І хобі буде приносити лише спокій та гармонію, що так необхідні в сучасному напруженому ритмі життя.

Leave a Reply

Ви можете вiйти за допомогою Facebook